اسامی روستاهای بخش کندوان شهرستان میانه

روستای ایورق در بخش کندوان میانه

روستای ایورق در بخش کندوان میانه ، جمعیت بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۶۱۲ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۳۵ خانوار است.

مردم این روستا به کشاورزی و دامداری مشغول می‌باشند.

از محصولات این روستا می‌توان به لوبیا، سیب و لبنیات این روستا اشاره کرد که از مقبولیت بالایی برخوردار می‌باشند.

از دیگر محصولات این روستا می‌توان به گردو، زردآلو، گیلاس، سیب زمینی، گندم، جو، یونجه و… اشاره نمود که در سطح شهرستان میانه به فروش می‌رسد.

همسایگان روستای ایورق با روستاهای اطراف روابط تنگاتنگی دارد از جمله روستاهای اطراف ایورق می‌توان به روستاهایی نظیر بالسین، خلیفلو، چرن، برزلیق و گاولیق اشاره کرد

که با این روستاها مرز مشترک دارد. در ضمن با روستاهایی نظیر ایشلق، اونلیق، قشلاق، دیشاب، حلیمسی و اوشنار هم مرز مشترک ندارد

ولی به سبب همجواری با این روستاها مراودات مادی و معنوی دارد. این روستا البته در کوهستان بزگوش با روستای بیجند شهرستان سراب هم‌مرز هستند.

نوع فعالیت مردم روستای ایورق به دلیل همجوار بودن با رودخانه تیرچایی که از کوههای بزگوش سرچشمه می‌گیرد
که بخشی از آن رودخانه یعنی یک پنجم آن به ایورق اختصاص داده شده است و از وسط روستا عبور می‌کند و به زمین‌های حاصل‌خیز و باغات روستا می‌رسد.
همچنین بعلت داشتن زمین‌های حاصلخیز مردم این روستا به سمت کاشت لوبیا سوق داده شده اند. البته مردم روستا به غیر از کاشت لوبیا به دامداری و باغداری نیز مشغول هستند.

موقعیت جغرافیایی این روستا یکی از مهمترین و حاصل‌خیزترین نواحی و روستاهای شهرستان میانه است و از لحاظ جغرافیایی در شمال شهرستان میانه و جنوب غربی شهرستان سراب و جنوب استان اردبیل واقع می‌باشد.

مهدیلویی

نویسنده این مطلب در وبسایت صدای آونلیق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا