اسامی روستاهای بخش کندوان شهرستان میانه

روستای ایشلق در بخش کندوان میانه

روستای ایشلق در بخش کندوان میانه (ایشله) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان تیرچای، واقع در بخش کندوان شهرستان میانه و با فاصله ۲۳ کیلومتری از شهر میانه قرار دارد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۳۸۰ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۶۰ خانوار است.

روستای ایشلق (ایشله)

ایشلق (şlaq)
ایشلق اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان تیر چای شهرستان میانه می‌باشد که بصورت اشلق به فارسی نوشته می‌شود و در گویش بومی بصورت ایشله تلفظ می‌گردد.

از نظر لغوی ایشلَق مخفف شده‌ی واژه‌ی ایشیلاق می‌باشد که آنهم از دو بخش «ایشیلا» و پسوند «اق» ساخته شده است.

ایشیلا ریشه‌ی فعلی مصدر ایشیلاماق (شیلاماق) می‌باشد. ایشیلاماق و شلاماق به معنی پرتو افکندن، نور پاشیدن و درخشیدن می‌باشد. ایشیاماق و ایشیلداماق شکل امروزی این مصدر می‌باشند. واژه‌ی ایشلتی بمعنای نور کم سو نیز از همین ریشه می‌باشد.

«اق» یکی از پسوندهای اسم ساز در زبان ترکی آذربایجانی می‌باشد که با اضافه شدن به ریشه فعلی اسم مکان می‌سازد مثل یاتاق (به معنی محل خواب)، در صورتیکه ریشه فعل با صدادار ختم شود حرف صدادار پسوند حذف می‌شود و به این خاطر حرف «الف» پسوند اق موقع اضافه شدن به ایشیلا حذف گردیده است.

بنابراین با توجه به مطالب فوق ایشلق به معنای مکان روشنائی و نور بوده و آبادی ایشلق به مفهوم آبادیی که در مکان روشنائی و نور ایجاد شده، می‌باشد.

انصاری

نویسنده این مطلب در وبسایت صدای آونلیق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا